Rejestracja on-line Zamów receptę

+48 603 151 366
+48 693 999 263
+48 62 75 28 020

Warto wiedzieć


INTERPRETACJA WYNKÓW BADAŃ

CIŚNIENIE TĘTNICZE PRAWIDŁOWE:

  •  niższe niż 140/90 mmHg - mierzone w gabinecie lekarskim
  •  niższe niż 130/80 mmHg - mierzone w warunkach domowych

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE:

  •  łagodne; 140-159/ 90-99 mmHg
  •  umiarkowane: 160-179/100-109 mmHg
  •  ciężkie: większe lub równe 180/110 mmHg

 

JAK DOBRZE MIERZYĆ CIŚNIENIE

Zbyt wysokie ciśnienie to jeden z głównych problemów w zespole metabolicznym.

Najlepiej mierzyć je regularnie i samodzielnie.

W rozpoznaniu ciśnienia tętniczego kluczowe są pomiary domowe.

Dlaczego?

Po pierwsze, w gabinecie lekarskim zanotowany wynik może być wyższy. powodem bywa niekontrolowana reakcja pacjenta, tzw. syndrom białego fartucha. Obecność pielęgniarki czy lekarza stresuje pacjenta tak, że rośnie ciśnienie. Po drugie - do gabinetu lekarza nie chodzimy codziennie. Mierząc ciśnienie kilka razy w roku, w rzeczywistości wiemy o nim niewiele.

Jeśli masz własny ciśnieniomierz i chcesz sprawdzić, czy masz nadciśnienie, warto przestrzegać kilka zasad. Oto, co zalecają eksperci Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego:

Nie ruszaj się. Nie pal, nie pij napojów zawierających kofeinę ani nie ćwicz 30 minut przed pomiarem ciśnienia krwi. Opróżniaj pęcherz i odpocznij przez co najmniej pięć minut przed pomiarami.

Usiądź prawidłowo. Usiądź z prostymi i podpartymi plecami ( raczej na krześle niż na sofie ). Twoje stopy powinny być oparte płasko na podłodze, nogi nie powinny być skrzyżowane. Ramię powinno być oparte na płaskiej powierzchni ( takiej jak stół ) z górną częścią ramienia na poziomie serca. Upewnij się, że dół mankietu ciśnieniomierza znajduje się bezpośrednio nad  zgięciem łokcia.

Rób pomiary o tej samej porze. Ważne, aby sprawdzić ciśnienie codziennie o tej samej porze, np. rano i wieczorem.  Najlepiej jest mierzyć ciśnienie codziennie. Jeśli zmieniasz leczenie, mierz ciśnienie dwa tygodnie po zmianie leczenia. Mierz je też w ciągu tygodnia wizytą u lekarza.

Wykonaj wiele odczytów i zapisz wyniki. Za każdym razem, gdy mierzysz ciśnienie, wykonaj dwa lub trzy odczyty w odstępie jednej minuty i zapisz wynik w tabelce ( data, godzina, wynik ). Jeśli monitor ma wbudowaną pamięć do przechowywania odczytów, zabierz go ze sobą na wizytę do lekarza. Niektóre urządzenia umożliwiają przesyłanie wyników do aplikacji.

Nie rób pomiarów przez ubranie.

All content © 2021 Przychodnia Stawiszyn. All rights reserved.

Projekt strony WWW: ENITEO