Rejestracja on-line Zamów receptę

+48 603 151 366
+48 693 999 263
+48 62 75 28 020

Polacy coraz grubsi


Polacy coraz grubsi. Wkrótce dogonimy USA

Fundacja Banku Ochrony  Środowiska alarmuje: w polskich szkołach coraz bardziej widoczny jest problem otyłości uczniów: dzieci jedzą wszystko, co słodkie, słone i tłuste, czyli niezdrowe; w ciągu najbliższej dekady dogonimy w kwestii nadwagi Stany Zjednoczone.

Fundacja Banku Ochrony Środowiska wspólnie z Ministrem Rolnictwa zajęły się problemem otyłości w polskich szkołach. Wystartowała kampania społeczna poruszająca ten problem, w ośmiu największych miastach w kraju pojawiły się bilbordy z hasłem: "Ja-Ty-jemy! Jakie matki takie dziatki".

Sposób odżywiania się naszych dzieci jest niekorzystny. Problem nadwagi lub otyłości dotyczy aż 18% chłopców i 14% dziewcząt. Zgodnie z tą tendencją liczba dzieci dotkniętych tym probleme w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła trzykrotnie. W ciągu najbliższej dekady dogonimy w tej kwestii Stany Zjednoczone. Otyłość może mieć podłoże genetyczne, ale najczęściej jej przyczyną jest niewłaściwa dieta, a także zbyt mało ruchu.

W diecie młodych ludzi przeaważa cukier, a także niezdrowe tłuszcze. Jak wynika z badań ulubionymi przekąskami dzieci są słodycze, chipsy, a dopiero potem owoce. Rdzice twierdzą również, że ulubionymi napojami ich dzieci są napoje, które zazwyczaj zawierają cukier. W diecie dzieci często pojawiają się frytki - co trzecie dziecko zjada je kilka razy w tygodniu. Problem są również sklepiki szkolne i oferowane przez nie produkty. Głównie są to słodkie i słone przekąski, a nie kanapki z ciemnego pieczywa, czy niesłodzony jogurt. Często dzarza się, że gdy właścicielami sklepików są prywatni przedsiębiorcy, a nie szkoły, to najważniejszy dla nich jest zysk, a nie zdrowie - w takich sklepikach nie będzie zdrowej żywności, gdyż dziecko jej nie wybierze, gdy na półce obok stoją chipsy.

Rodzice często nie wiedzą, czy ich pociechy mają prawidłową wagę i jak postępować w przypadku nadwagi i otyłosci. Dzieci powinny być edukowane w kwestii żywienia, przede wszystkim przez rodziców, którzy jednak sami również  powinni być wyedukowani na przykład przez dietetyków.

All content © 2021 Przychodnia Stawiszyn. All rights reserved.

Projekt strony WWW: ENITEO