Rejestracja on-line Zamów receptę

+48 603 151 366
+48 693 999 263
+48 62 75 28 020

Rak jajnika


Rak jajnika

Ginekolodzy alarmują: Polki mają niewielką wiedzę na temat raka jajnika. Najmniej wiedzą o metodach jego wczesnego wykrywania. W Polsce co roku nowotwór ten jest diagnozowany u blisko 3,5 tyś. kobiet. Co roku 2,5 tyś. umiera z jego powodu. Występuje w każdym wieku, ale ryzyko znacznie wzrasta pomiędzy 40 a 70 rokiem życia.

Tylko cytologia? Nie!

Cytologia pomaga wykrywać różne zmiany, ale tylko w obrębie szyjki macicy, a nie w jajniku. Badaniem, które może zwiększyć wczesną wykrywalność raka jajnika jest regularne wykonywanie USG dopochwowe. Rak jajnika przebiega podstępnie, długo nie daje żadnych objawów i nie zawsze powoduje powiekszenie tego organu, dlatego wymaga badania dopochwowego. Badania tego nie należy mylić z USG wykonywanym przez powłoki brzuszne, które nie pozwala dobrze ocenić struktóry jajnika.

Wizyty u ginekologa! 

Kobieta, która chce właściwie dbać o zdrowie swoich narządów rodnych powinna co roku odwiedzać ginekologa, wykonywać cytologię, a od 35 roku życia bezwzględnie raz do roku - oprócz badania ginekologicznego i cytologii - wykonywać również USG ginekologiczne, tj. przez pochwę. USG dopochwowe jest na świecie integralną częścią badania ginekologicznego.

Cichy zabójca kobiet.

Dotychczas nie udało się ustalić jednoznacznego zakresu dolegliwości, które mogłyby pomóc we wczesnym jego rozpoznawaniu. Jeśli objawy występują, są niezbyt specyficzne. Pojawiają się bóle podbrzusza, zaparcia wzdęcia, powiększenie obwodu brzuch, utrata apetytu, zmęczenie, osłabienie. Pacjentki ze zmianami nowotworowymi jajnika zwykle trafiają do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. Rak jajnika od lat określany jest jako "cichy zabójca kobiet", bo mimo postępu w medycynie współczynnik wyleczeń nadal utrzymuje się na niskim poziomie.

Kobieto - dbaj o zdrowie!

Polki dbają o ubiór, makijaż, etc., ale bardzo ważne jest, by kojarzyły piękno również z dbaniem o zdrowie, a nie tylko z ładnym wyglądem. Dlatego raz do roku powinny zafundować sobie pełen "przegląd", w tym badanie krwi, badanie u ginekologa, cytologię, badanie piersi, USG dopochwowe i wizytę u dentysty. Dbanie o zdrowie należy traktować jako opłacalną inwestycję, która procentuje z wiekiem.

 

       lek. med. Jarosław Król

       specj. anestezjologii i intensywnej terapii

       medycyny rodzinnej

All content © 2021 Przychodnia Stawiszyn. All rights reserved.

Projekt strony WWW: ENITEO